ARCHBISHOP NICHOLAS MANG THANG (M.A., D.D.)

Bishop Nicholas Mang Thang was born on May 18, 1943, at Theinlawng Village in Mindat Township, Southern Chin State. He has undergone his intellectual and spiritual formations at St. Peter's High School in Mandalay from 1954 to 1957, at St. Albert's High School in Pyinoolwin from 1957 to 1963, at St. Aloysius' Minor Seminary in Pyinoolwin from 1964 to 1965, at St. Joseph's Catholic Major Seminary, Yangon from 1966 to 1973. He was ordained a priest by Archbishop Aloysius U Ba Khin on April 28, 1973. He was appointed as parish priest of Matupi from 1973 to 1978 and parish priest of Mindat from 1978 to 1980. From 1981 to 1983 he continued his higher studies at St. Joseph's Seminary, New York and obtained a Master's Degree on Dogmatic Theology.

Appointed by the Catholic Bishops' Conference of Myanmar (CBCM) he served as a professor of Dogmatic Theology at Major Seminary, Yangon from 1983 to 1986 and as Spiritual Director at Major Seminary, Pyinoolwin from 1986 to 1988. CBCM again sent him to Yangon Major Seminary to take the responsibility of a Rector which he took charge from 1988 to 1989. While he was assuming that responsibility, Pope John Paul II appointed him as Auxiliary Bishop of Mandalay Diocese. He received episcopal ordination on Jan. 15, 1989. He became the first Bishop of Hakha Diocese on Nov. 21, 1992 and was installed on March 21, 1993. His coat of arms has the motto "One Lord, One Faith, and One Baptism" (Eph. 4:5).

Degree                                                    :                    M.A (Hist), M.A (TH) New York, D.D (Rome)
Coat of Arms                                           :                    One Lord, One Faith, One Baptism (Eph. 4:5)
Birth Place                                              :                    Thing Lawng, Mindat, S. Chin State, Myanmar
Date of Birth                                            :                    18th May 1943
Feast Day                                               :                    6th December
Priestly Ordination                                   :                    28th April 1973
Episcopal Ordination                                :                    15th January 1989
Appointed Bishop of Hakha Diocese          :                    21st Nov. 1992
Enthroned Bishop of Hakha Diocese          :                    21st March 1993
Appointed Apostolic Administrator of Hka Dio.:                30th Nov. 2011
Co-adjutor Archbishop of Mandalay Archdiocese:             30th Nov. 2011
Taking over/possession of Co-adjutorship    :                    15th March 2012
Archbishop of Mandalay Appointment        :                     3th Apr. 2014
Installment                                              :                     19th June 2014
 
Address:                Archbishop House,
                             Corner of 25th & 81st Street
                             Mandalay
                             Republic of the Union of Myanmar
 
Tel: (Office)            02-31852
E-mail                   nicholas.mathang@googlemail.com
 
Cathedral:             Sacred Heart Cathedral
                            Mandalay, Myanmar

ARCHBISHOP PAUL ZINGHTUNG GRAWNG

Archbishop Paul Zinghtung Grawng
was born on March 20, 1939. He was ordained priest on March 27, 1965, and bishop on April 3, 1976. 
His installation was on July 9 1976. In 2003, he was transferred to Mandalay and installed Archbishop on June 16 2003. On June 29 of that year he went to Rome to receive pallium from Pope John Paul II together with Archbishop Charles Bo of Yangon. Within the Catholic Bishops' Conference of Myanmar, he is Chairman of the Episcopal Commission for Christian Family and of Myanmar Institute of Formation for Formators. 

Date of Birth                                               20.03.1939
Ordained Priest                                          27.03.1965
Ordained Bishop                                        03.04.1976
Installed Bishop of Myitkyina                       09.07.1976
Installed Archbishop of Mandalay                 16.06.2003

Address:                Archbishop House, Corner of 25th and 82nd Streets, Mandalay
                             Myanmar

Phone:                  (95) 2-33916

Email:                   paulgrawng@mandalayarchdiocese.com,
                            grawng.is.p@gmail.com




Other Links: